Home » Featured » Selahattin Demirtaş: Darbe Demokrasiye Karşı Değil, Türkiye’de Zaten Yoktu!

Selahattin Demirtaş: Darbe Demokrasiye Karşı Değil, Türkiye’de Zaten Yoktu!

 

demirtas-grup (1)

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümet ve parti liderlerinin darbenin demokrasiye karşı yapıldığına yönelik açıklamalarına “Darbe demokrasi mücadelesine karşı yapıldı. Türkiye’de demokrasi zaten yoktu” diye tepki gösterdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Demirtaş, darbe girişimi akşamı sokağa çıkarak askerleri engellemeye çalışan yurttaşlara selam göndererek, “Özsavunma, halkın kendisini savunma hakkı, her canlının en doğal hakkıdır” dedi.

Erdoğan’ın Fethullah Gülen Cemaati ile ilgili “Ne istediniz de vermedik?” sözlerini hatırlatan Demirtaş, “Ne istediniz de vermedik?’ Evet her şeyi istediler siz verdiniz. Paralel sızdı diyorlar. Nasıl sızdı? HDP’ye neden sızamadılar peki? Çünkü bunun adı sızma değil süzmedir” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı, Gülen Cemaati mensuplarının devlet kademelerine yerleştirilmesini eleştirerek, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve hükümete çağrı yaptı: “Özür dilemek erdemdir erdem, korkmayın. ‘Kandırıldık’ demeyin. Siz beraber Türkiye’yi kandırdınız. Çıkın özür dileyin.”

‘Enişteyi MİT müsteşarı yapalım’

Erdoğan’ın darbeyi eniştesinden öğrenmesine de değinen Demirtaş, bir de öneri yaptı: “Genelkurmay Başkanı neden görevde? Ordunun başısın, yaverin tarafından esir alınmışsın. Darbe başlamış, ruhun duymamış. MİT 16:00’da istihbarat aldık diyor, Cumhurbaşkanı’nın haberi yok, ‘Eniştemden duydum’ diyor. Enişteyi MİT müsteşarı yapalım bari.”

Hükümet ve PKK’ya çağrı

Demirtaş, 15 Temmuz’un ardından Türkiye’nin değiştiğini belirterek, hükümet ve PKK’ya çağrı yaptı: “Hükümet’e de, PKK’ye de çağrı yapıyorum. Türkiye 15 Temmuz öncesi Türkiyesi değildir. Yeni durum değerlendirilmelidir.”

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.