Home » Featured » ‘Tek Kişilik Örgütü’ Nedeniyle 7 Yıl Hapis Yatan Sarp Kuray Tahliye Oldu

‘Tek Kişilik Örgütü’ Nedeniyle 7 Yıl Hapis Yatan Sarp Kuray Tahliye Oldu

sarp-kuray-tahliye2Başka bir üyesinin bulunmadığı ‘tek kişilik örgütü‘ nedeniyle hapis yatan 68 kuşağının önderlerinden Sarp Kuray, tahliye oldu. Kuray, Edirne F Tipi Cezaevi kapısında yaptığı ilk açıklamada, “Dik girdik, dik çıkıyoruz” dedi.

Kuray, 16 Haziran Örgütü’nün kurucusu olduğu iddiasıyla yargılandığı İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde, AİHM’in adil yargılama yapılmadığı hükmünün ardından yeniden görülen davada, yine müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Davaya konu olan 16 Haziran Örgütü’nün Kuray’dan başka bir üyesi bulunmuyor.

Kuray’ı cezaevi çıkışında eşi Nur Sürer ve yakınlarının yanı sıra aralarında CHP’li milletvekilleri Fikri Sağlar, Ali Şeker, Eren Erdem, Orhan Sarıbal, sanatçı dostları Yüksel Arıcı ve arkadaşlarının oluşturduğu 100 kişilik bir kalabalık karşıladı.

‘Size layık çıktığımı bilmenizi isterim’

Kendisini karşılamaya gelenlere tek tek sarılan Kuray, gelenlere teşekkür ederek, “Bundan sekiz yıl evvel Ankara’da sevgili arkadaşlarım beni uğurlarken, onlara bir söz vermiştim. ‘Ömrüm olursa bu cezaevinden devrimci çıkacağım’ dedim. Size layık çıktığımı bilmenizi isterim. Ben 68 başkaldırısının bir ayağıyla Deniz Harp Okulu, bir ayağı Dev-Genç’te yetişmiş bir insanım. Bize eğilmek, bükülmek yakışmaz. Bizi ne zorbalık, ne batakçı gericilik eğdiremez. Dik girdik, dik çıkıyoruz. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ederim” diye konuştu.

Alkışlar eşliğinde cezaevi önünden konvoy halindeki araçlara binen Kuray ve yakınları İstanbul’a gitmek için yola çıktı.

Kuray’ı karşılamaya gelen CHP’li vekiller tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydan’ı ziyaret etmek için cezaevine gitti.

4 Şubat 2009’da “16 Haziran örgütünü kurup yönettiği ve örgüt adına öldürme, yaralama ve bombalama gibi çok sayıda eylemin talimatını verdiği” gerekçesiyle çarptırıldığı müebbet hapis cezasının infazı için teslim olan Kuray, cezaevine konulmuştu.

Müebbet hapis cezasının karşılığı olan 20 yıllık ceza, 10 yılda infaz edilen Kuray, daha önce üç yıl cezaevinde kaldığı için yedi yılın sonunda tahliye oldu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.