Home » AMERIKA » Teksas Eyaleti Cemaat’e Ait charter Okulları Suçlu Bulmadı

Teksas Eyaleti Cemaat’e Ait charter Okulları Suçlu Bulmadı

may-25-2011-harmonypublicschools

Türkiye Devleti tarafından tutulan bir avukatlık bürosunun doldurduğu  şikayet dilekçesi ile başlayan Cemaat’e yakın çevrelere ait olduğu iddia edilen Houston’daki Harmony okulları hakkındaki mali yolsuzluk soruşturması tamamlandı. WSJ’de yer alan habere göre, Teksas Eyalet Eğitim Müdürlüğü Pazartesi günü charter okullar hakkındaki “mali yolsuzluk” iddialarının asılsız olduğunu doğrulayarak, soruşturmayı kapattığını belirtti.

Teksas Eyalet Eğitim Müdürlüğü, Houston’da bulunan ve Fethullah Gülen’le bağıntılı olduğu iddia edilen Harmony Charter Okulları hakkındaki “mali yolsuzluk” şikayetleri üzerine yaptığı araştırmada, kurumda suç bulmadığını belirtti.

Türkiye Devleti adına çalışan bir hukuk firması, okulların Türkiye’de “darbe düzenlemek” suçuyla aranan Fethullah Gülen’le bağlantılı olduğu ve mali yolsuzluk yaptığını söyleyerek kurum hakkında şikayette bulunmuştu. Fethullan Gülen ise, hakkındaki iddiaları reddediyor.

Erdoğan ile Gülen arasındaki uluslararası kavga Amerika’ya taşınmış, ve Amerikan eğitim sistemi iki eski “ortağın” vekalet savaşına sahne olmuştu.

Teksas Eyalet Eğitim Müdürlüğü ise, Pazartesi yaptığı açıklamada charter okulları hakkında mali yolsuzluk asılsız olduğunu belirterek, soruşturmayı kapattığını duyurmuştu.

Eğitim müdürlüğünün araştırması ise. geçen sene Türkiye Devleti tarafından kiralanan Washington merkezli bir avukatlık firmasının şikayeti üzerine başlamıştı.

Yabancı ülke ajanların bu çirkin yalanları çok vicdansızca” diyen Harmony Okulları hukuk danışmanı Robert Schulman sözlerine şöyle devam etti: “Teksas’taki bu charter okulları için 20 yıldan beri çalışıyorum. Asla böyle bir şey görmedim.”

Türkiye Devleti’ni temsil eden Amsterdam & Ortakları Hukuk Bürosunun sahibi Robert Amsterdam ise Teksas eğitim müdürlüğünün kararının esaslı olmadığının altını çizerek, soruşturmada doldurulan 15 şikayetten sadece ikisinin araştırıldığını söyledi. Müdürlük ise gönderdiği bir mektupta, geri kalan şikayetlerin kendi yetki alanı içinde olmadığından işleme koymadığını söylemişti.

Türkiye için çalışan avukatlık bürosunun sahibi Robert Amsterdam ise bu konuda şunları söyledi:

Gülen Teksas’ta çok para harcadı. Bu bir bahane, bu politik bir baştan savmacılık. Daha şimdiden Teksas’ta bu meseleye daha kuvvetli bir şekilde bakacak olanların ilgisini çekmeyi başardık

Amsterdam & Ortakları hukuk bürosunun Harmony Okulları hakkında doldurduğu ve Teksas Eyalet Eğitim Müdürlüğü tarafından “görevsizlik” kararıyla işleme konulmayan şikayetler arasında şunlar var:

• Düzenli olarak özel gereksinimli ve çift dilli çocuklara farklı muamele yapmak
• Türkiye doğumlu öğretmenlere Amerikalılara göre daha fazla maaş ödemek
• H1-B vizesi kullanımında yolsuzluk
• Rekabet kurallarına aykırı olarak sürekli Türk yüklenici kiralamak
• Eyalet fonlarını ve federal fonları kullanmada yolsuzluk

Berat Albayrak’a ait olduğu iddia edilen sızıntı e-posta’larda Robert Amsterdam’ın da adı geçiyor ve Amsterdam iktidara Amerika’da Gülen’le mücadele konusunda “taktikler” veriyordu. Amsterdam “biz öyle olduğuna inansak bile, Gülen hareketine Amerika’da terör hareketi demek abartı olabilir” diyordu.

Leave a Reply