Home » Featured » Türkiye’de Altı Gazeteci Gözaltına Alındı

Türkiye’de Altı Gazeteci Gözaltına Alındı

Türkiye’de çeşitli illerde düzenlenen operasyonlar kapsamında, altı gazeteci gözaltına alındı.

Gözaltına alınan gazetecilerin Diken’in eski editörlerinden serbest gazeteci Tunca Öğreten, Birgün Muhasebe Müdürü sarı basın kartı sahibi Mahir Kanaat, DİHABER Diyarbakır Haber Şefi Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk gazetesi Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Eray Sargın ve Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan olduğu bildirildi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) yaptığı açıklamada, Öğreten, Kanaat, Çelik ve Yoksu’nun gözaltına alındığı ancak gözaltı gerekçesinin ne olduğunun bilinmediği belirtildi.

Yolculuk gazetesi de kendi internet sitesinden verdiği haberde, gazetenin Yazı İşleri Müdürü ve İmtiyaz Sahibi Eray Sargın’ın da gözaltına alındığını bildirdi. Habere göre, Sargın’a beş gün avukatla görüşme yasağı getirildi.

Okatan’ın gözaltına alındığını duyuran ETHA da, sorumlu müdürün “Enerji Bakanı ve Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın maillerine ilişkin yapılan haberler nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında” İstanbul’da gözaltına alındığını söyledi.

TGS: Bir kez daha gazetecilik suç değildir diyoruz

TGS açıklamasında, “Gazetecilerin yaptığı şey gerçekleri halka ulaştırmaktır. Bu yüzden bir kez daha ‘gazetecilik suç değildir’ diyoruz” denildi ve gözaltında ve tutuklu bulunan tüm gazetecilerin bir an önce serbest bırakılması çağrısı yinelendi.

DİSK Basın-İş Sendikası da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gazetecilerin tutuklanmasının “rutin bir duruma” dönüştüğü değerlendirilmesi yapıldı.

Türkiye’de basın özgürlüğünün durumu başta Avrupa Birliği olmak üzere uluslararası alanda yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

Son olarak İnsan Hakları İzleme Örgütü bu ay içerisinde yayımladığı raporda, Türk halkının bağımsız bilgi akışına erişiminin engellendiği belirtilerek, hapisteki gazeteci sayısının 100’ün üzerinde olduğu vurgulandı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.