Home » Featured » Türkiye’ye bağlanmayı sorsanız yüzde 80 ‘hayır’ çıkar

Türkiye’ye bağlanmayı sorsanız yüzde 80 ‘hayır’ çıkar

Talat

Türkiye’ye bağlanmayı sorsanız yüzde 80 ‘hayır’ çıkar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eski Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıslı Türklere ‘Türkiye’ye bağlanalım mı?’ sorusu sorulduğu takdirde yüzde 80 oranında ‘hayır’ cevabının çıkacağını iddia etti.

Kıbrıslıların böyle düşünmesinin ekonomi ve yaşam tarzı gibi birçok farklı nedeni bulunduğunu aktaran Talat, “‘Türkiye olmadan çözüm olsun mu?’ diye sorarsanız yine yüzde 80 hayır çıkar.” diye konuştu.

Kıbrıs’ta her şeyin Türkiye üzerinden olduğunu vurgulayan Talat, Türkiye’de Twitter kapatıldığında kendilerinin de büyük bir heyecan duyduğunu, “Bizde de mi kapanıyor?” diye düşündüklerini anlattı. İstanbul Aydın Üniversitesi tarafından dün düzenlenen ‘Kıbrıs’ta Aşırılıklara Rağmen Barış Kararlılığı’ başlıklı konferansa katılan Talat, Kıbrıs sorununu çözmenin onurlu bir görev olduğunu vurguladı. Çözüme sadece milliyetçilik cephesinden bakılmaması gerektiğini kaydeden Kıbrıslı siyasetçi, “Rumlar ekonomik olarak tekrar ayağa kalkmak için Ada’da çözüme ihtiyaç duyuyor. Kıbrıs’ta ve İsrail’de bulunan doğalgazın değerlendirilmesi için çözüme ihtiyaç duyuluyor. Bu konjonktürde biz de bunu değerlendirmeliyiz.” dedi. Kıbrıs’ta kalıcı bir barışın, Kıbrıslı Türkler, Türkiye, Rumlar ve Yunanistan için önemli olduğunu kaydeden eski cumhurbaşkanı, “Türkiye’nin barış sürecinde rolü çok önemli. Türkiye bu anlaşma doğru ve uygun bir anlaşmadır derse bu kabul görür. Türkiye burada rol almalıdır. Kıbrıs Türk’ü bu işi kendisi koparamaz.” ifadelerini kullandı. KAMİL ARLI – İSTANBUL

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.