Home » AMERIKA » Ünlü Ekonomistlerden Trump Uyarısı

Ünlü Ekonomistlerden Trump Uyarısı

636156743822839808-trump-income-tax-hike-yangBritanya’nın etkili gazetelerinde Financial Times’a Donald Trump’ın ABD başkanı seçilmesini değerlendiren ekonomi profesörü Daron Acemoğlu ve GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanı Murat Üçer, Türkiye’ye ‘ekonomik uyarılarda’ bulundu.

ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) Ekonomi Profesörü Daron Acemoğlu ve GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanı Murat Üçer, Donald Trump’ın ABD’nin 45. başkanı seçilmesinin Türkiye ekonomisine olumsuz etkileri olacağını söyledi.

Acemoğlu ve Üçer, Financial Times’ın (FT) bugünkü sayısıyla birlikte verdiği “Investing in Turkey” (Türkiye’ye Yatırım) adlı ek için “Trump gelişmekte olan bir ekonomide büyümeyi ezebilir mi?” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Makalede, ‘Avrupa’nın Trump’ın başkanlık seçimini kazanmasının yasını tutarken, Türkiye’de ise büyük bir sevinç olduğu’ belirtildi.

Acemoğlu ve Üçer, “Bununla birlikte, Ankara’nın coşkusu yersiz olabilir. Zira, Trump’ın başkanlığının Türk ekonomisi üzerindeki etkileri çok vahim olacak” dedi.

Ekonomistler, Türkiye’nin 2007’deki küresel mali krizin ardından yıllık ortalama yüzde 3 ile 3,5 büyüme kaydetmesine karşın, üç açıdan bu büyümenin sağlıksız olduğunu vurguluyor:

  • 2002 ile 2006 yılları arasında ortalama yıllık yüzde 6 olan verimlilik artış hızının sıfıra düşmesi
  • Büyümenin yatırıma değil bireysel kredilerdeki sürdürülebilir olmayan artışın etkisiyle tüketime dayanması
  • Ekonomik kurumların 2007’den bu yana zayıflaması.

Türkiye ekonomisi için ‘zaman azalıyor’ uyarısını yapan ekonomistler, Trump’ın vergi indirimleri yapıp altyapı harcamalarını da artıracağını vurguladı: “Bu politikalar ABD’deki mali açık ve borcu artıracak, ayrıca enflasyonu da yükseltecek. Bunun sonucunda da Fed faiz artırmak durumunda kalacak. Bu da dünyadaki dolar likiditesini azaltacak.

‘Türkiye mali reform başlatmalı’

Türkiye’nin yargı ve ekonomik kurumlar üzerindeki hükümet baskısını hafifletecek adımlar atmasının yanısıra hem Avrupa hem de ABD ile yeniden yakınlaşma süreci başlatması gerektiğini kaydeden ikili şu yorumu yaptı: “Diğer başka etkenler de işin içine girince, Türkiye ekonomisi için zaman azalıyor. Ekonomik büyüme, darbe girişimi öncesinde yavaşlamaya başlamış ve yabancı yatırımcı için belirsizlik artmıştı.

Leave a Reply