Home » Featured » Ünlü İngiliz Yazar Andrew Mango Hayata Veda Etti

Ünlü İngiliz Yazar Andrew Mango Hayata Veda Etti

Andrew Mango hayatını kaybetti

Andrew Mango hayatını kaybetti

“Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu” kitabının yazarı, İngiliz yazar Andrew Mango 88 yaşında hayata veda etti.

Vefat haberini, İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore Twitter hesabından duyurdu. Moore, “İngiltere’deki Türkçe araştırmalarının ve Atatürk kitabının yazarı yüce Andrew Mango’nun dün gece öldüğünü öğrenmekten büyük üzüntü duydum. Kendisi bana kariyerimin ilk günlerinde çok candan davranmıştı. İnsanlığını ve bilgeliğini hepimiz özleyeceğiz” dedi.

İngiliz-Rus kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1926’da Türkiye’de doğan Andrew James Alexander Mango, İstanbul ve Ankara’nın ardından ömrünün geri kalanını 1947’de taşındığı Londra’da sürdürdü.

Uzun yıllar boyunca Londra Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren Mango, 1999 yılında Türk okuru tarafından yakından tanınmasını sağlayan Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu kitabını çıkardı.

Beş yıllık bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıkan bu eser, Mustafa Kemal Atatürk hakkında şimdiye kadar hazırlanmış en kapsamlı kitap olarak biliniyor. Mango daha önce BBC’nin Türkçe yayınlar bölümünde yöneticilik ve İngiltere’nin Ankara Büyükelçiliği’nde basın danışmanlığı yaptı.

Erdogan’i Elestiriyordu

Türkiye ve Atatürk hakkında yazdığı kitaplarla tanınan BBC Türkçe’nin eski bölüm başkanı ve tarih profesörü Andrew Mango, son roportajinda 11 yıllık AKP iktidarında siyasi istikrarın Gezi ile birlikte kırıldığını söylemisti. Mango, Erdoğan’ın son kullanma tarihinin aşıldığını belirtmis, “AKP içerisinde de Başbakan’ın son kullanma tarihini doldurduğuna dair bir düşünce oluştu. Bunu dile getiremiyor olsalar da söylem farklılıklarından görebiliyoruz” demisti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.