Home » Featured » Ürdünlü Yazar Mahkeme Önünde Öldürüldü

Ürdünlü Yazar Mahkeme Önünde Öldürüldü

nahed_hattar_1Ürdünlü yazar Nahid Hattar, duruşmaya girmeye hazırlanırken öldürüldü. Yazar sosyal medyada paylaştığı karikatür nedeniyle “dine hakaretten” yargılanıyordu.

Ürdünlü Hristiyan yazar Nahid Hattar, Amman’da hakkındaki iddialarla ilgili yargılandığı duruşmaya girmeye hazırlanırken silahlı bir saldırgan tarafından vurularak öldürüldü.

Yazar hakkında, “İslam’a ve Allah’a hakaret içerdiği” iddia edilen bir karikatürü Facebook hesabında paylaşarak “dine hakaret ettiği” gerekçesiyle dava açılmıştı.

Aynı zamanda Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı desteklemesiyle de bilinen Nahid Hattar, ağustos ortasında IŞİD militanlarına ithafen çizilmiş “cennette yatakta kadınlarla birlikte olan ve Allah’tan ona şarap ve fıstık getirmesini isteyen, sigara içen sakallı bir adamı gösteren karikatürü” paylaştıktan sonra tutuklanmıştı.

Pek çok muhafazakar Ürdünlü bunu dinlerine karşı bir saldırı olarak nitelendirmiş, yetkililer de yazarın karikatürü paylaşarak yasayı ihlal ettiğini bildirmişti. Yazar daha sonra özür dilemiş ve Allah’a hakaret etmek gibi bir niyeti olmadığını söylemişti. Yazar eylül başında kefaletle serbest bırakılmıştı ancak dava hala sürmekteydi.

56 yaşındaki yazara üç kurşun sıkarak ölümüne yol açan saldırgan polis tarafından tutuklandı ancak hakkında daha fazla ayrıntı verilmedi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.