Home » AMERIKA » Video: Trump’ın Danışmanı Flynn, Darbe Girişimini Desteklemiş

Video: Trump’ın Danışmanı Flynn, Darbe Girişimini Desteklemiş

flynn_0

Flynn’in Darbe akşamı yaptığı konuşmada darbeyi desteklediği ortaya çıktı.

ABD Başkanlık seçimlerinden bir gün önce Fethullah Gülen’in iadesi hakkında bir yazı yazmasıyla dikkat çeken ve geçen hafta içinde Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atanan Michael Flynn’in 15 Temmuz akşamı darbe girişimi esnasında yaptığı bir konuşma ortaya çıktı.

Konuşmada Türk Ordusu içinde darbe yapanlar içinde olan yakın bir dostu ile sürekli irtibat halinde olduğunu seyircilere anlatan Flynn, darbenin başarılı olması yolundaki ümidini açıkça belli ediyor.

O sırada bildirisini açıklayan darbe girişiminde bulunan askerlerin kendilerini seküler olarak tanıttığını belirten Flynn, dinleyicilerin askerlerin NATO ve BM’ye dair tutumunu alkışlamasına kendisi de “alkışlanmaya değer” diyerek cevap veriyor. Ama henüz darbenin başarılı olup olmadığının belli olmadığını da ekliyor.

Flynn, 15 Temmuz akşamı yaptığı konuşmada şunları söylüyor:

Muhtemelen çoğunuz bilmiyor. Şu an Türkiye’de bir darbe oluyor. Ben de bizimle eğitim görmüş Türk Ordusu içinde bulunan yakın bir arkadaşımla görüşüyordum devamlı olarak. Türk Ordusu başarılı olacak mı olmayacak mı bilmiyorum ama izleyenler bilir ki Türk Ordusu birçok yıldır baltalandı şimdiye kadar. Seküler olan bir ülkenin Obama’ya yakın olan Erdoğan’ın altında tekrar İslamcılığa kayışını gördük. Ondan dolayı ne olacağını görmek çok heyecan verici. Türk Ordusu’ndan şimdiye kadar gelen açıklamalardan bir tanesi ‘NATO ile sorumluluklarımızı, BM’ye olan sorumluluklarımızı tanıyoruz’ demeleri. ‘Dünyanın bilmesini isteriz ki biz seküler bir ulus olarak görünmek istiyoruz’ demekteler. Önemli olan bu.

Bu video ile birlikte darbeyi kamuoyu önünde açıkça destekleyen bir kişinin aynı zamanda ABD’de Başkanlık seçimlerinin gerçekleştiği gün gazetelerde Gülen’in Türkiye’ye iade edilmesi gerektiğini savunan bir makalesi yayınlanan emekli Korgeneral Flynn olduğu anlaşılıyor.

Michael Flynn, geçtiğimiz hafta Seçilmiş Başkan Donald Trump tarafından Ulusal Güvenlik Danışmanı olarak atandı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.