Home » Featured » WikiLeaks, Bakan Albayrak’ın Yazışmalarını Yayınladı

WikiLeaks, Bakan Albayrak’ın Yazışmalarını Yayınladı

cy6mbu8weaab4ju-2Uluslararası siyasetin önde gelen isimlerine ait gizli belgeleri paylaşmayı sürdüren WikiLeaks, bu kez de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Enerji Bakanı Berat Albayrak’ın kişisel e-postalarını yayınladı.

Bakan Albayrak’ın kişisel hesabından gönderildiği belirtilen 57 bin 900 adet e-postanın, Nisan 2000 — 23 Eylül 2016 tarihlerini kapadığı ifade edilirken, dosyalarda bakanın Türk siyasetçiler, işadamları ve aile bireyleriyle yaptığı yazışmaların yer aldığı kaydedildi.

WikiLeaks’ten tarafından yapılan açıklamaya göre söz konusu e-postalar, Albayrak’ın adı IŞİD ile petrol ticareti yapmakla anılan Powertrans gibi çeşitli şirketlerle ilişkisini gösteriyor.

Albayrak’ın bu şirketle olan temasını gizlemeye çalıştığı da, Wikileaks açıklamasında dikkat çekilen noktalardan bir tanesi.

Bir e-postada, Albayrak avukatıyla Powertrans’a olan bütün bağlarını kamusal olarak inkar etmeyi tartışıyor. Avukat “Müvekkilim Sn. Berat Albayrak’ ın adı geçen şirketle hiçbir bağlantısı kalmamıştır” yazılı bir ifade önerdiğinde Albayrak onu “Bu ne demek? Hiçbir şekilde benim bu şirketlerle ilişkim yok” diyerek “düzeltiyor“.

Açıklamada, AKP’nin kurduğu troll ordusu hakkında e-postaların da sızıntının içerisinde yer aldığı söyleniyor.

Yine Albayrak’ın, Ocak 2016 tarihli bir e-postada, cemaate bağlıyken el konan İpek Medya’nın sahiplerini geri verilmesini engellemek ve bunun yandaşlara satılmasını sağlamak için lobi yaptığı iddia ediliyor.

Wikileaks açıklamasında, AKP’nin Kürt siyasetine yönelik baskıları “Türkiye devletinin Kürtlere yönelik politik soykırımı tekrar başlatması” olarak nitelendiriliyor.

RedHack tarafından ele geçirilen belgeler, Temmuz 2016’da yayınlanmış ancak e-postaların yüklendiği Google Drive ve Dropbox’a erişim devlet tarafından engellenmişti.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.