Home » Featured » Yorum: AKP’de Neler Oluyor?

Yorum: AKP’de Neler Oluyor?

fft18_mf6876595Geçtiğimiz hafta, iktidara yakın medya mensupları arasında bir kavga başladı. Peki bu kavga ne anlama geliyor? Neyin münakaşasını yapıyorlar? Esasında AKP’de ne oluyor?

Edindiğim kulis bilgileri ışığında gördüğümü, anladığımı sizinle paylaşayım.

Yaklaşık sekiz ay önce Star gazetesindeki tasfiyelerin arka planı hakkında şöyle yazmıştım: “Erdoğan’ın isteklerini ‘Tamam yapalım, ama şuna da dikkat edelim’ diyerek tartışmaya açanlar; bu istekleri yerine getirirken denge gözetip ayak sürüyenler tasfiye ediliyor. Yerlerine açıkça çatışmadan yana olan, emirleri gözü kara ve hesapsızca uygulayacak birileri getiriliyor. ‘İktidarı korumak için bazı şeyleri sineye çekebiliriz ama demokrasi süsü verelim’ diyenler bir bir gidiyor. ‘Erdoğan için gerekirse ölür, öldürürüz’ diyenler geliyor.”

Yol arkadaşları dışarı, devşirmeler içeri

Tasfiye hemen hemen tamamlandı. İşte bunun neticesinde ciddi bir ayrışma oluştu.

Hem medyadan, hem bürokrasiden, hem de milletvekili listelerinden çıkarılanların çoğu, AKP’nin ideolojik tabanından gelenler. Yani AKP’nin kuruluşundan itibaren Erdoğan’a yol arkadaşlığı yapan, İslamcı mahalleden gelenlerin önemli bir kısmı dışlandı. Yerlerine ise Erdoğan’a sadakati tek değer gören devşirmeler getirildi.

Bu tablo, hem partide, hem tabanda büyük bir tartışma başlattı ve ciddi bir ayrışmaya sebep oldu. “Bu partinin bir ideolojisi, değerleri var. Esas olan AKP’dir, onu korumamız gerek”diyenler bir tarafta, “Esas olan Erdoğan’dır o kimle isterse çalışır, politikayı o belirler” diyenler diğer tarafta.

İlk işaret medyada

Ayrışmanın ilk işareti medyada görüldü. ‘Yandaş medya’ denilen yapı, Erdoğan medyası ve AKP medyası diye iki gruba ayrıldı.

AKP’den de önce var olan İslamcı yayın organlarından Yeni Şafak, Akit ve Kanal 7’nin de bulunduğu grup AKP medyası;  Sabah, Star, Akşam ve 24 TV’nin de bulunduğu grup ise Erdoğan medyası olarak konumlandı.

AKP medyası dediğimiz İslamcı medyadaki Erdoğancı gazetecilerin kimisi Sabah’a, kimisi Star’a kimisi de 24 TV’ye, yani Erdoğan medyasına transfer edildi. Erdoğan medyasındaki İslamcılıktan gelen gazetecilerin işine son verildi.

Siyasetteki işaret fişeği Arınç-Gökçek kavgası

Benzer bir ayrışma parti içinde de mevcut. Bülent Arınç ile Melih Gökçek arasındaki kavga, Erdoğancılar ile AKP arasındaki sürtüşmenin su yüzüne çıkan ilk işaretiydi.

Parti içinde Erdoğan’ın AKP iktidarına ciddi zarar verdiğini, söz ve davranışlarıyla iktidar olanağını da tehlikeye attığını düşünenler çoğunlukta. ‘Her şartta Erdoğan’ diyenlerin oranı hayli düşük.

Adı konmamış isyan

Partide ve İslamcı çevrelerde, Erdoğan’ın başlattığı İslamcıların tasfiyesine karşı bir direnç oluşuyor. Hatta adı konmamış bir isyan var. Bizim, gazete köşelerinde gördüğümüz kavgalar, sadece bu gazetecilerin başlattığı, münferit kavgalar değil. AKP’li bakanların, genel başkan yardımcılarının, mahallenin önemli isimlerinin de arka planda destek olduğu bir kavga bu.

Parti içindekiler, ‘Seçimden önce parti zarar görmesin’ diye açıktan bir tavır koymuyor. Çünkü partiyi Erdoğan’ın etkisinden kurtarıp yeniden söz sahibi olacaklarını düşünüyorlar.

Seçim sonrasına bırakılan kitap

Fakat seçim sonrası ortalığı toz duman kaplayacağı kesin. Tartışmaları büyütecek, Erdoğancılar ve İslamcılardan oluşan AKP’liler ayrımını daha da netleştirecek bir faktör daha var: Abdullah Gül’ün danışmanı Ahmet Sever, Gül’ün yedi yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde gördüklerini, duyduklarını kitaplaştırdı.

Kitap hazır. Ancak yayınlanması, Gül’ün ricası üzerine, seçim sonrasına ertelendi. Çünkü kitapta Gül’ün AKP’deki tartışmayı alevlendirecek, Erdoğan’la alakalı çok önemli sözleri olduğu söyleniyor.

Üstelik kitabın içindeki bilgiler Gül tarafından okunup onaylandı da.

Davutoğlu’yla gitmeyecek, ama kimle ve nasıl?

Gidişattan rahatsız olanların sessiz kalmalarının bir diğer nedeni ise Davutoğlu’nun yetersizliği. Çünkü Ahmet Davutoğlu ile bu işin gitmeyeceğinin farkındalar.

Bu nedenle ‘Esas olan AKP’dir’ diyenlerin birinci amacı partiyi bir şekilde Erdoğan’ın kontrolünden kurtarmak. Gelgelelim bunu kimle nasıl yapacaklarını bilmiyorlar.

İki taraf da asıl sorunu ıskalıyor

Kavganın iki tarafının da derdi daha demokratik bir Türkiye değil.

Erdoğancıların derdi; her kurumda, her alanda Erdoğan’ın tek söz sahibi olduğu bir ülke yaratmak. AKP’lilerin derdi ise Erdoğancıların neden olduğu tahribatı durdurup iktidarı sürdürmek.

Ne yazık ki iki taraf da kötü gidişatın gerçek nedenini ıskalıyor.

AKP’nin demokrasiden, özgürlükçülükten, çoğulculuktan, barış dilinden ve yenilikçilikten uzaklaştığı için kan kaybetmeye başladığını bir türlü anlamıyorlar. Esas sorunun yolsuzluklar, adam kayırma ve değerlerden kopuş olduğunu göremiyor.

AKP barıştan beslenerek büyüdü. Şimdi kavgadan ve ayrımcılıktan besleniyor. Bu politikaların AKP tabanında karşılık bulmadığını fark edemiyorlar.

Dert başka

Anlayacağınız, ‘Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanıdır. Bundan sonra esas olan AK Parti iktidarıdır. Bu nedenle AK Parti’yi korumamız gerek’ diyenlerin derdi ne yazık ki daha huzurlu bir Türkiye değil. Erdoğan’a, daha demokrat, daha özgürlükçü, daha çoğunlukçu, daha eşitlikçi bir Türkiye istedikleri için itiraz etmiyorlar. Onlar için sorun, İslamcıların tasfiye edilmesi ve Erdoğan’ın son dönem etrafına topladığı devşirmeler ve izlediği politikayla AKP iktidarını da tehlikeye atması.

Yani, kavganın ardında yatan asıl neden, iktidarın kendi ellerinden kayıp gitmesi.

Yoksa dertleri ülkedeki kötü gidişat değil.

Levent Gültekin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.