Home » Featured » Yorum: Dindarlar HDP’ye Oy Vermez mi?

Yorum: Dindarlar HDP’ye Oy Vermez mi?

selahattin-demirtas-mitingHDP seçim beyannamesinde herkes için demokrasi, özgürlük ve eşitlik vaat ediyor.

Bunu başarabilirler mi? Demokrasi kültürleri yeter mi? Bunları bilemem.

İnanıp inanmamak bize kalmış bir şey.

Fakat iktidar mensupları HDP’nin seçim beyannamesindeki bazı maddelere bakarak dindarların HDP’ye oy veremeyeceğini ileri sürüyor.

Oy vermeyin” çağrısında bulunanların işaret ettiği maddelerden biri şu: “Zorunlu din dersi uygulamasına son verilecek.

Hangimizin başkasının çocuğuna bir dini yorum dayatma hakkı var?

Zorunlu din dersi kalkmalı” diyen bir partiye dindarlar, muhafazakârlar oy vermez mi? Din dersini zorunlu olmaktan çıkarmak, dindarların aleyhine olan bir davranış mı?

Niye öyle olsun? Hangimiz bir başkasının çocuğuna istemediği halde devlet eliyle din öğretilmesini kabul edebiliriz? Bir aile, “Ben devletin çocuğuma din öğretmesini istemiyorum, gerekirse kendim öğretirim” derse kimin buna söyleyecek bir sözü var? Hangimizin başkasının çocuğuna bir ideoloji veyahut bir dini yorum dayatma hakkı var?

Tartışma konusu edilen diğer maddeyse şu: “Diyanet’in bütün inançlara eşit mesafede olacak şekilde yeniden yapılandırılması.

Niye rahatsız etsin?

Peki dindarlar bunu da mı sorunlu görüyor? Diyanet, bütün inançlara eşit mesafede durup herkese hizmet veren bir kurum olursa, bu düzenleme dindarları rahatsız mı eder? Asıl rahatsızlık yaratması gereken, ‘devlete sırtını dayamış bir İslam’ algısı değil mi? Muhafazakârlar devletin korumasında bir Müslümanlık mı arzu ediyor?

Öyle olmadığını düşünüyorum. Çünkü dindarlar 2002’de AK Parti’ye tam da bunun için oy verdi. Yani muhafazakâr siyasetçiler herkes için demokrasi, herkes için özgürlük ve herkesin eşit olduğu bir ülke vaat ettikleri için daha yüksek oy aldı. Dindarlara koruma kollama ve daha fazla dindarlık vaat ettikleri için değil. Hatta 2009’a kadar tam da bu vaatlerine uygun davrandıkları için oylarını artırdılar.

Şimdi aynı dindarlar benzer vaatlerde bulunan partilere niçin mesafeli dursun?

Asıl soru

Mesele esasında sadece bu değil. Burası zaten Müslüman bir ülke. Kültürünün omurgası Müslümanlık. Buna kimsenin itirazı yok.

Muhafazakârların, dindarların asıl şunu düşünmeleri gerek: Herkesin özgür, eşit, istediği gibi inanma ve yaşama hakkının olduğu bir ülke mi istiyorlar, yoksa dindarların tek patron olduğu ve dindarlıklarının siyaset malzemesi yapıldığı bir ülke mi?

Benim istediğim gibi düşünecek, benim istediğim gibi yaşayacaksın’ dayatmasının nelere mal olduğunu gördük. Görüyoruz.

Yaklaşık 70 yıldır ideolojik kazanımlarımızı öne alarak siyasi tercihlerde bulunduk. Oy verdik. Ve bu mantığın ülkemizi nereye getirdiği ortada. İdeolojik kazanımlar elde etmek için ülkeyi harcadık.

İhtiyacımız olan şey demokrasi

Artık böyle devam edemeyiz.

İnancımızın, ideolojimizin, etnik kökenimizin kazancını esas alarak oy vermeye devam edemeyiz.

Tek patronun, tek karar verenin belli bir grubun, görüşün olduğu bir ülkede hem huzur bulamıyoruz hem de yol kat edemiyoruz. Bunu artık kabul etmemiz gerek. Ne Atatürkçülerin, ne solcuların, ne de dindarların tek patron olduğu bir ülkede huzur oldu.

İdeolojik bağnazlıktan kurtularak oy vermek sadece dindar kesim için değil tüm kesimler için gerekli.

Atatürkçü olabiliriz. Solcu olabiliriz. Muhafazakâr, dindar olabiliriz. Zaten asıl sorun kimimizin Atatürkçü, kimimizin solcu, kimimizin muhafazakâr olması değil, kendi ideolojimize göre bütün bir ülkeyi dizayn etme çabamız.

Artık anlayalım: İhtiyacımız olan şey demokrasi. Türkiye ancak ‘öteki’ni hesaba katan, onun haklarını tanıyan ve ondan istifade edebilen bir sistemle ayakta kalabilir.

Parti değil Türkiye lehine oy

Diyeceğim o ki HDP’nin ya da CHP’nin seçim beyannamelerinde muhafazakar, dindar kesimlerin özgürlüklerini kısıtlayacak, kazanılmış haklarını ellerinden alacak tek bir madde yok.

HDP’nin etnik siyasetten uzaklaşıp ‘Türkiyelileşme’ projesini ülke için faydalı görüyor muyuz görmüyor muyuz? Silah ve şiddetle arasına mesafe koyma çabasını anlamlı buluyor muyuz bulmuyor muyuz? Burada ülkenin kazancı var mı yok mu?

Kararımızı Türkiye lehine vermeliyiz. Şu ya da bu parti lehine değil.

Levent Gültekin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.