Home » AMERIKA » Zarrab Avukatlarını Azletti

Zarrab Avukatlarını Azletti

ABD’de tutuklu yargılanan Reza Zarrab, “rüya takımı” olarak nitelendiren avukatlar ordusunun büyük bölümünü azletti.

Savci Bharara, geçen ay mahkemeye verdiği dilekçede, “avukatları Zarrab’ı aldatıyor mu” sorusunu gündeme getirmişti. Zarrab’ın tuttuğu avukatların davada “çıkar çatışmasına” girebileceklerine dikkat çeken Bharara, Hakimden, Zarrab’la bir dava oturumu ayarlamasını istemiş, davanın hakimi Richard Berman da savcılıktan gelen bu talebi haklı bulmuştu.

Bharara’nın ortaya attığı “çıkar çatışması” konusu, Zarrab’ın kendisini savunmak üzere anlaştığı hukuk bürosunun, Kirkland & Ellis (K&E) tarafından satın alınmasıyla başlamıştı.

K&E Alman Deutsche Bank ve Bank of America’nın da avukatlığını üstlenmiş durumda. Bharara, Zarrab hakkındaki “bankaları dolandırmak” suçlamasında, bu bankaların da mağdur sıfatıyla yer aldıklarını açıklamıştı. Avukatların hem sanık olan Zarrab’ı, hem de mağdur durumdaki bankaları temsil etmesinin “çıkar çatışması” olduğuna dikkat çekmişti.

Dilekçelerde, Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, LLP, and Clifford Chance US LLP’nin bundan böyle Zarrab’ın avukatlığından çekildiğine, Zarrab’ın bundan böyle, New York’ta ilk anlaştğı avukatlık firması olan Brafman And AssociatesP.C. tarafından savunulmaya devam edeceği kaydedildi.

Bharara’nın “çıkar çatışması içinde olabileceklerini” söylediği Zarrab’ın anlaştığı avukatlık firmaları Bancroft ile K&E mahkemeye ayrı ayrı dilekçeler vererek, Zarrab’ın avukatlığından çekildiklerini bildirdiler. Dilekçelerde, savunma takımından çekilme kararının “Zarrab’la da danışmalar içinde alındığını”, Zarrab’ın savunma ekibini “daha etkin ve verimli” hale getirmek için bu kararı aldığı da ifade edildi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.