Home » AMERIKA » Prof.Dr.Suphi Sürmeli Hayata Veda Etti

Prof.Dr.Suphi Sürmeli Hayata Veda Etti

ABD’de eğitime vermiş olduğu katkılar ve hayırseverliği ile tanınan bilim adamı Prof.Dr.Suphi Sürmeli’yi 4 mayıs 2017’de hayata veda etti.

Prof.Dr.Suphi Sürmeli ABD’de 70’li “yıllarda yabancılara getirilen zorunlu vatandaşlık yasasının” iptali icin ugrasmis ve tüm yabancıların kendi kimlikleri ile yaşayabilme özgürlüğüne kavuşturmuştu.

Suriye ve Hatay’ın Fransa Devleti’nin hâkimiyeti altında olduğu devirde Hatay’ın Samandağ ilçesinde doğan eğitim ve yardım sevdalısı Prof. Dr. Suphi Sürmeli ABD tedavi gordugu hastanede hayata veda etti.

Babasının anısına yapımını üstlendiği Samandağ “Şaban Kahil Sürmeli İlköğretim Okulu” sayfasında kendini anlatan Hayırsever Prof. Dr. Suphi Sürmeli “Suriye ve Hatay’ın Fransa Devleti’nin hâkimiyeti altında olduğu devirde Samandağ’da doğdum. Beş yaşında okula başladım, eğitim dili Fransızca idi ve benim için zordu. Hazırlık ve birinci sınıfı orada okudum. Hatay’ın Türkiye’ye ilhakından sonra Samandağ İlkokulu açılınca oraya taşındım. İlkokul eğitimimi bitirince, Samandağ’da ortaokul olmadığından ortaokulu Antakya’da okumak zorunda kaldım. O yıllarda Antakya – Samandağ yolu sadece dar bir patikadan ibaretti. Asfaltlanmamıştı ve hiç motorlu araç yoktu. Çocuk denilecek yaşta, Antakya’da tek başıma bir odada yaşamam gerekti. Haftalık yiyecek ve giyeceklerimin temini için Samandağ’a ayda iki-üç defa yürüyerek eşyalarım sırtımda gidip geliyordum. Çok iyi öğretmenlerim sayesinde okumayı sevdim. Çektiğim zorluklar, okuma ve başarılı olma hevesimi arttırdı. Orta ve lise eğitimini Antakya’da 1948’de yüksek notlarla bitirince, aynı yıl İstanbul Üniversitesi’nin Tıp Fakültesine başladım. Tip eğimini 1954 yılında bitirdim. Ondan hemen sonra yedek subay görevine başladım. Askerlik görevimi 1956 yılında tamamlayınca, Samandağ ilçesine döndüm. O sıralarda bir grup üniversite arkadaşım ABD’ ye ihtisas yapmak için gitmişti. Samandağ’da bir yıldan fazla kaldıktan sonara, ben de ihtisas için ABD’ ye gittim. Hiç İngilizce bilmiyordum. Önce İngilizce öğrendim ve gereken sınavları başarıyla verdikten sonra bir devlet hastanesinde iş aldım. New York’un saygın üniversitelerinden Columbia Üniversitesinin programında ihtisasımı yapma fırsatını buldum. İhtisasımı bitirip, diplomamı alarak Türkiye’ye döndüm. İki yıl kadar kaldım, eşimle tanıştım. Kısa bir sürede evlendik, çocuğumuz oldu. Tekrar Amerika’ ya dönünce, bir devlet hastanesinde iş buldum. İki yıl sonra, çok büyük ve çok meşhur özel bir hastanede çalışmaya başladım. Zamanla, hastanenin klinik direktörlüğüne, sonra da başhekimliğine yükseldim. Aynı zamanda, New York Üniversitesinin mıntıkadaki kampüsünde eğitim üyeliği görevine başladım. Tam kırk yıl doktorluk yaptıktan sonra 1996 yılında emekli oldum” ifadelerine yer vermişti.

Eğitim ve öğretime çok önem veren Dr. Sürmeli, 1976 yılında Samandağ Ortaokulu’na ek bir derslik ve Laboratuvar; Samandağ Lisesine 1 katlık derslik yaptırmıştır.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesine de hatırı sayılır maddi katkılarda bulunmuş ve doğrudan cihaz yardımları yapılmasını sağlamıştır.

Ayrıca 1994 yılında doğup büyüdüğü Samandağ ilçesinde babasının adını taşıyan 12 derslikli “Şaban Kahil Sürmeli İlköğretim Okulu’nu” yaptırmış ve eğitime açılmasını sağlamıştır.

Hatay’dan birçok doktorun ihtisas için ABD’ye gitmesine öncülük yapmış ve yardım etmiştir.

Dr. Suphi Sürmeli Amerikan Psikiyatri Cemiyetinin ödülüne de layık görülmüştür.

1980’i yıllarda New York’ta çok önemli bir psikiyatri hastanesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde başhekim olan ilk Türk doktoru olarak uzun yıllar çalışmıştır.

Uyuşturucu kullananlar üzerine özel çalışmaları da bulunan Dr. Sürmeli, ABD’de bir çok önemli ailenin doktorluğunu da yapmıştır.

Amerika’da “yabancılara getirilen zorunlu vatandaşlık yasasının” iptali için çok önemli avukatları tutmuş, dava açmış, kazanmış ve Türk kimliğini koruyabilmeyi sağlatmıştır.

Sürmeli Ailesi Amerika’da çeşitli kültürel ve sosyal etkinliklere katılmış ve Türk Kültürüne ve tanıtılmasına çeşitli yararlar sağlamıştır.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.