Home » ABD Vize Türleri

ABD Vize Türleri

ABD_VizesiAmerika Birleşik Devletleri Vize Türleri

A Grubu Vize: Diplomatik kanallarla verilen bir vize türüdür.

B Grubu Vize: Gezi ya da iş için verilen geçici ziyaretler. Bu genel anlamda turistlik sebepler için verilen vize türüdür.

B1 Vizesi: Vizeyi tanımlarken iş dedim ancak bu vize Amerika çalışmanızı sağlayan vize türüdür değildir. İş maksadıyla katılmanız gereken konferans ya da almanız gereken kısa eğitimler, seminerler bulunuyorsa bu vize türüyle başvuruda bulunabilirsiniz.

B2 Vizesi: Bu vize türü tamamen turistlik amaçlarla verilen vize türüdür. B2 Vizesiyle hiç bir şekilde iş faaliyetlerinde bulunamazsınız.

C Grubu Vize: Bu vize türü “Transit Geçiş Vizesi” olarak tanımlanır.

D Grubu Vize: Mürettebat. Gemi ve uçak personeline ülkede kalacağı kısıtlı zaman için verilen vize türüdür.

E Grubu Vize: Yatırımcılar ve Tüccarlar. E türü vizeler bir seferde en fazla beş yıl için geçerlidir ve burada kota sınırlaması yoktur, ABD ile bu konuda antlaşması olan ülkelerin vatandaşları bundan faydalanır.

E türü vizenin tanıdığı ayrıcalıklar:

 • Amerika’da siz veya bir vatandaşınız tarafından nakit yatırım yapılmış (en az 100.000 Dolar) bir ABD şirketinde yasal olarak çalışabilirsiniz
 • E-2 vizenizin süresi bitinceye kadar dilediğiniz kadar ABD’ye giriş çıkış yapabilir veya ülkede kalabilirsiniz.
 • Vizenizin süresini dilediğiniz kadar uzatabilirsiniz bu konuda herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • E-2 vizesi için gerekli koşulları sağladığınız süre boyunca ülkede kalabilirsiniz. Bu konuda da herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.
 • Aileniz (21 yaş altında ki çocuklar) da vizeden faydalanabiliyor.

E türü vizenin Sınırları

 • Bu vizeler yalnızca ABD’yle ticaret antlaşması olan ülkelerin vatandaşlarına verilir.
 • Yalnızca E-2 vizenize kefil olan işveren veya sahibi olduğunuz şirket adına çalışabilirsiniz.
 • Sizinle gelen akrabalarınız ABD’de sizinle kalabilir ama çalışamaz.
 • Çocuklar 21 yaşına geldiklerinde ABD’de yaşamaya devam etmek isterlerse kendileri vizeye başvurmalıdır.
 • I-94’ünüzü her yıl yenilemelisiniz

F ve M Grubu Vizeler: Öğrenciler için verilen vize türüdür. Bu vizeyle eğitim alabilir, Amerika’da ki tam ve yarı dönemli akademik eğitim programlarına ve belli başlı mesleki eğitim dallarında eğitim alabilirsiniz. Her iki vizenin de sınırları ve getirdiği avantajlar hemen hemen aynıdır. Bu vizeyle serbest çalışamazsınız sadece eğitim aldığınız kampüs içerisinde belli bir saati aşmamak kadıyla eğitim amaçlı işlerde çalışabilirsiniz.

G Grubu Vizeler: Diplomatlara verilen bir tür vizedir. Uluslararası organizasyonlar, özellikle de Birleşmiş Milletler ve benzeri organizasyonlar içindir.

H Grubu Vizeler: Geçici işçiler için verilen vize türüdür. Çalışmasına izin verilen ve ABD’de oturmayan çok sayıda yabancı H türü vizeyle girmiştir ancak bu vizenin dört tipi vardır. INS’ye (göç hizmetleri) başvurmadan önce sağlam bir iş teklifi almış olmanız gerektiğini unutmayın.

H1-A Vizeler: ABD’de geçici olarak çalışan hemşireler içindir. H1-B vizeler “uzmanlık isteyen işlerde” yani üniversite veya yüksekokul mezunu olmayı gerektiren işlerde çalışan geçici işçilere verilir. Bunların %44’ü bilgisayar ve teknolojiyle ilgili alanlarda çalışanlara verilir – özellikle programcılar ve mühendislere. %26’sı fizik terapistlere veya mesleki terapi uygulayanlara verilir. H1-B vizeleri kotaya tabidir ve bu kota yakın zamanlarda yılda 115.000’e çıkarılmıştır. Böylece mali yılın sonlarında H1-B vizesi almak zorlaşmaktadır. İşverenlerin muhtemel çalışanlar için yedi günde vize almasını sağlayan “hızlandırılmış” sistem sayesinde başvuru süreci kolaylaşmıştır. İşverenin INS’ye bir dilekçe (kefil olduğunu gösteren bir form) vermesi ve Çalışma Bakanlığı’na da “işçi durumu başvurusu” verilmesi gerekmektedir. Bunlar onaylandıktan sonra işçi kendi ülkesindeki konsolosluğa başvurabilir.

H-2 Vizeler: ABD’de az bulunan niteliklere sahip olanlara verilir. Teknisyenler ve becerikli tüccarlar bu vizeye başvurabilir.

H-3 Vizeler: Stajyerlere verilir. Staj, gelecekte çalışılacak ABD dışındaki bir ülkedeki iş için olmalıdır.

 • H türü vize yalnızca başvurunuza kefil olan işveren için çalıştığınız sürece geçerlidir.
 • Eğer iş değiştirirseniz yeni işvereninizin yazacağı bir dilekçeyle yeniden vizeye başvurmalısınız.
 • İster aynı işverenle olsun ister başkalarıyla da çalışın H türü vize en fazla (3+3) altı yıl geçerlidir.
 • Süresi bittiği zaman yeniden başvurmadan önce ABD dışında en az bir yıl yaşamalısınız.

I Grubu Vize: Basın Temsilcileri için verilen vize türüdür. Bu vize kendi ülkesinde basında, radyoda, film sektöründe veya televizyonda çalışan kişilere verilir. Birden çok defa giriş yapabilecekleri şekilde ve uzun süreliğine verilir.

J Grubu Vize: Değişim programlarıyla gelen ziyaretçileri kapsar. J-1 türü vizeler ABD Haber Ajansı’nın (USIA) onayladığı belirli bir ziyaretçi değişim programına katılmak için ABD’ye gelmenizi sağlar. Daha fazla bilgiyi http://usinfo.state.gov/ adresinden alabilirsiniz. Bakmak zorunda olduğunuz kişilere J-2 vizesi verilir. USIA, BUNAC gibi programına katılmaya hak kazananlara J-1 vizesi veren organizasyonlara destek olur. 12 ila 18 ay süresince geçerlidir ve birden çok defa giriş yapmanıza imkan verir. Çok çeşitli mesleklerde çalışıyor olabilirsiniz ama organizasyonun programında belirtilenlerle sınırlanırsınız.
Türkiye ve Amerika arasında imzalanmış olan bir değişim programına göre, Türkiye’de, Turizm alanında eğitim almış kişiler; mezuniyeti üzerinden 1 yıldan fazla geçmemiş ise Amerika’da Turizm alanında ki işlerde (Ön büro & Resepsiyon, Kat Hizmetleri, F&B) ücretli olarak 12- 18 ay arasında çalışabilirler.

K Grubu Vize: Nişanlılık vizesi. Yalnızca bir ABD vatandaşının nişanlısı veya eşine verilir. K türü vize yalnızca eş veya nişanlı ABD’nin dışındaysa verilir.

L Grubu Vize: Şirket içi transferler için verilen vize türüdür. L türü vizeler ABD’ye işvereni; şirketinin yan kuruluşları, şubeleri veya bağlı şirketleri için çalışmaya gelen belirli yöneticiler, idareciler veya uzmanlık bilgisi olan çalışanlara verilir. Bu vize yöneticiler ve idareciler için yedi, uzmanlık bilgisine sahip çalışanlar için beş yıllığına geçerlidir ve birden çok defa giriş yapmalarına imkan verir. Anonim şirketler, limitet şirketler, ortaklıklar ve tek kişinin sahibi olduğu şirketler ve daha pek çok şirket türü bundan faydalanabilir. Kalıcı oturma izni almak için bu vize muhtemelen en iyi yoldur.

L Grubu vizenin avantajları

 • ABD’ye transfer olabilir ve zaten ABD dışında çalıştığınız bir şirketin ABD’de bulunan şubesi, taşeronu, ortağı veya yan kuruluşunda yasal olarak çalışabilirsiniz.
 • L-1 durumunuz sona erene kadar ABD’ye giriş çıkış yapabilir veya orada aralıksız kalabilirsiniz
 • Eşiniz ve 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocuklarınız vizeden yararlanabilir
 • Amerikan şirketinde yönetici veya idareci olarak L-1 vizesine sahipseniz ve çalışarak yeşil karta başvurmak istiyorsanız işiniz çok kolaylaşır
 • ABD’ye girdiğinizde I-94’ünüz L-1 sürenize göre verilir

L Grubu vizenin sınırları

 • Yalnızca L-1 vizenize kefil olan işveren için çalışabilirsiniz ve bu Amerikan şirketi mutlaka ülkenin dışında zaten çalışmakta olduğunuz şirketin şubesi, taşeronu, yan kuruluşu veya ortağı olmalıdır
 • Başlangıçta bir (yeni Amerikan şirketi) veya Amerikan şirketi bir yıldan uzun süredir sizin şirketinizle iş yapıyorsa üç yıllığına verilir
 • ABD’de yedi yıldır bulunuyorsanız veya yönetici veya idareciyseniz vizeniz bir seferde iki yıl uzatılabilir
 • Çocuklarınız 21 yaşına vardığında ABD’de kalmak isterlerse kendi vizelerine başvurmalıdır

O, P ve R Grubu Vizeler: Belirli Meslekler için Geçici Çalışma Vizeleri. 1990 Göç Yasası belirli alanlarda geçerli olan bir dizi çalışma vizesi getirmiştir. O ve P vizeler ticaret, bilim, sanat, eğitim, eğlence ve atletizm alanlarında çok yetenekli veya başarılı kişilere verilir. R türü vizeler din adamları içindir. Başvuru sırasında destek verebilecek uygun bir kişi veya kuruluşun yazılı taahhüdü gerekir. Bu vizeler genelde (festivaller gibi) belirli bir olay veya faaliyet için verilir ve bu faaliyetin süresi boyunca en fazla üç yıllığına geçerlidir.

Q Grubu Vize: Uluslararası Kültürel Değişim Programlarına Katılmak için ABD’ye Gelen Değişim Ziyaretçileri. Takma adı “Disney Vizesidir” çünkü ortaya çıkması için bu kuruluş kulis faaliyetlerinde bulunmuştur. Q türü vizeler Amerikalılarla uygulamalı bir eğitime katılacakları veya Amerikalılarla ülkelerinin tarihini, geleneklerini veya kültürünü paylaşacakları bir işte çalışacak kişilere verilir. Dadılar, au pairler (normalde J-1 vizesi almaları gerekir) veya değişik sanatların öğretmenleri faydalanabilir. Vize 15 ay süresince geçerlidir ve işveren tarafından başvurulması gereklidir. Belirli değişim programlarıyla ilgili olmadığı için J vizesinden farklıdır.

S Grubu Vize: Adli Olaylar veya Casusluk Olaylarında Bilgi Sağlayanlar. Yabancı uyruklulara Amerikan gizli servisi veya polise verecekleri önemli bilgiler karşılığında ABD’de kalma ve yaşama olanağı verir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.