Home » Featured » AKP’den ‘Yabancı Propaganda Ve Dezenformasyonla Mücadele’ Icin Kanun Teklii

AKP’den ‘Yabancı Propaganda Ve Dezenformasyonla Mücadele’ Icin Kanun Teklii

AKP İstanbul Milletvekili Metin Külünk, yurt dışında ‘milli güvenliği tehdit eden’ yayınlara ilişkin ‘gerçeğe dayalı’ bilgilendirme yapılmasını öngören bir kanun teklifi hazırladı.

Yabancı Propaganda ve Dezenformasyonla Mücadele Kanun Teklifi’ başlığını taşıyan teklif, ‘yabancı propaganda’ ve ‘dezenformasyon’ ile mücadele etmek amacıyla Dışişleri Bakanlığına bağlı Bilgi Analiz ve Mücadele Merkezi kurulmasını öngörüyor.

Bu kapsamda merkezin amaçları arasında yabancı hükümetlerin ‘bilgi harbi çabaları’ konusunda bilgi toplama ve analiz çalışmalarını yönlendirmek ve koordine etmek, yabancı propaganda ve dezenformasyon çabaları konusundaki kritik verilerin ve analizlerin, ulusal strateji geliştirme süreci ile entegre edilmesi konusunda bir çerçeve oluşturmak ve Türkiye’nin ulusal güvenlik çıkarlarına karşı yürütülen yabancı bilgi operasyonlarını ortaya çıkarmak ve bunlarla mücadele etmek bulunuyor.

Merkezin kurulma gerekçesi olarak Türkiye’nin ‘milli güvenliğine’ tehdit oluşturduğu öne sürülen yayınların değerlendirilmesi olduğu belirtilirken, konularla ilgili bilgi toplanacağı ve bunların analiz edileceği kaydedildi. Bu doğrultuda merkezin ‘gerçeğe dayalı’ anlatılar oluşturacağı ifade edildi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.