Home » Featured » Can Dündar’ın ‘Özgürüz’üne Yayına Başlamadan Erişim Engeli

Can Dündar’ın ‘Özgürüz’üne Yayına Başlamadan Erişim Engeli

Bir süredir Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar’ın genel yayın yönetmenliğini üstlendiği ‘Özgürüz’ isimi haber portalı, henüz yayına başlamadan erişime engellendi.

Portalın yayın yönetmeni Can Dündar, siteye erişim engeli getirilmesi kararını “Hah. Ben de yasak nerde kaldı diyordum. Basılmamış kitabı yasaklayan, başlamamış siteyi de kapattı… sanıyor. Göreceğiz. Yarın ola hayrola” ifadeleriyle duyurdu.

Can Dündar’ın yayın yönetmenliğini yaptığı haber sitesi www.ozguruz.org sitesine şu an Türkiye üzerinden VPN’siz girilemiyor.

Türkçe ve Almanca yayın yapacak

MİT TIR’ları davası nedeniyle yargılanan ve hakkında yakalama emri bulunan gazeteci Dündar geçen yılın haziran ayından beri Almanya’da yaşıyor.

Dündar ve ‘Özgürüz’ ekibi, yayın tarihi olarak Uğur Mumcu’nun ölüm yıldönümünü (24 Ocak) seçti. Sadece internet üzerinden yayıp yapacak haber sitesi, hem Almanca hem de Türkçe dillerinde okuyucuyla buluşacak.

Özgürüz’ haber sitesi, Correctiv adlı araştırma merkeziyle işbirliği içinde yayın yapacak.

Dündar, ‘Halkın bilme hakkı için yola çıkıyoruz’ başlıklı duyuru yazısında, “Hükümet, hapiste tek bir gazeteci bile olmadığını, hapistekilerin terör suçlarından yargılandığını öne sürüyor. Çünkü hükümete yönelik her eleştiri, terör veya hakaret suçu kabul ediliyor. Sadece Erdoğan’ın açtığı hakaret davalarından 2 bin 500 kişi yargılanıyor. Özgür basın tam bir kuşatma altında… Gazeteciler, hapishane ile mahkeme arasında mekik dokuyor. Tehdit ediliyor, saldırıya uğruyor, linç ediliyor” ifadelerini kullandı.

 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.