Home » Featured » Contemporary İstanbul Sanat Fuarı New York’ta Tanıtıldı

Contemporary İstanbul Sanat Fuarı New York’ta Tanıtıldı

Her yıl İstanbul’u uluslararası çağdaş sanatın merkezi haline getiren Contemporary İstanbul, 13-17 Eylül tarihleri arasında gerçekleşecek fuarını New York’un en önemli galerilerinden biri olan Leila Heller Gallery’de düzenlenen bir resepsiyonla tanıttı.

Bu yıl da çağdaş sanatta öncü olan yerli ve yabancı galerileri 12. kez sanatseverlerle buluşturacak olan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, Contemporary İstanbul’un 11 yıldır çağdaş sanatın kendine özgü dinamizmiyle gelişen ve yenilenen Türkiye’nin en önemli çağdaş sanat platformu olduğunu, New York’ta sanat çevresine bunu anlatmanın da kıvancını yaşadıklarını söyledi.

Resepsiyona Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, eşi Başak Yalçın, Amerikalı sanatçılar ve sanat koleksiyoncuları ve sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. Resepsiyona ev sahipliği yapan Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, New York’un en önde gelen sanat etkinliklerinin başında Frieze Sanat Fuarı’nın geldiğini ve iki gün sonra açılacağını söyledi ve ‘Biz de onu fırsat bilerek, bizim sanat fuarımız Contemporary İstanbul’u hem de İstanbul’u tantmak adına, bu yıl fuara ilk kez katılacak olan Leila Heller Gallery’nin bizi misafir etmesiyle burada New York’ta böyle bir davet düzenledik. Amacımız, bütün dünyadan New York’a gelen ve Amerika’nın önde gelen koleksiyoncularını, galerilerini İstanbul’a davet etmek’ dedi.

Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’nın, geride kalan 11 yılın ardından yapılan değişiklikle bu yıl 13 Eylül tarihinde açılacağını dile getiren Güreli, ‘Şimdiden bütün dünyan başka noktalarında da yaptığımız davetlerle İstanbul’a bu seçkin insanları davet ediyoruz. Yaptığımız işin özü budur’ dedi.

İstanbul’un bütün dünyada bir sanat ve kültür merkezi olarak tanınması gerektiğinin önemini vurgulayan Güreli, ‘Çünkü İstanbul bütün dünyanın sanat merkezi olmak yolunda ilerliyor. Yeri de, jeopolitik önemi de bunu gösteriyor. Açılan müzeleri ile, bu yıl 15’incisi yapılacak olan İstanbul Bineali ile bütün dünyan dikkatini çekiyor. Dolayısıyla İstanbul’un sanat ve kültür yönünden bütün dünyaya tanıtılması, özellikle dünyadaki işadamlarının, sanata para yatıran işadamlarının, sanat galerilerinin, sanata ilgi gösteren insanların İstanbul’a gelmeleri bizim için çok daha kıymetli. Çünkü o insanların sözleri bütün dünyada geçerli, söyledikleri sözler dinleniyor’ diye konuştu.

Resepsiyonun düzenlendiği Leila Heller Gallery’nin, New York’un önemli galerileri arasında bulunduğunu söyleyen Ali Güreli, “İki yıl önce de Dubai’deki sanat galerisini açtı. Dolayısı ile sanat yönünden dünyanın iki önemli yerinde varlar. Umarım yakın bir zamanda İstanbul’da da açacaklardır” dedi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu da, Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’nın önemli bir uluslararası etkinlik yolunda emin adımlarla ilerlediğini söyledi. Sinirlioğlu, “New York ile de çok yakın bir işbirliği içinde çalışıyorlar. Buradan da furar için Türkiye’ye gelenler oluyor. İstanbul’umuzun tanıtılması açısından önemli bir faaliyet’ dedi. New York’un hemen her şeyi dünya başkenti olduğuna değinen Sinirlioğlu, ‘Dolaysıyla bir dünya markası olmak için New York’ta kendinizi tanıtmanız gerekiyor. Bu bakımdan Contemporary İstanbul’un da burada kurduğu bağlarla bu faaliyeti dünyaya tanıtma yolunda doğru ve önemli bir adım attığını düşünüyorum” dedi.

Kendi adını taşıyan galerinin sahibi Leila Heller, Contemporary İstanbul’un düzenlediği seçkin bir etkinliğe ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu söyledi. İstanbul’da 13-17 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Contemporary İstanbul Sanat Fuarı’na, sanatçı dostlarının, sanat koleksiyocularının, müşterilerinin ve medya çalışanlarının katılmasını umduklarını söyleyen Heller, “Contemporary İstanbul Sanat Fuarı, doğu ile batıyı en iyi örneklerle bağlayan bir fuar. Türk halkının ve koleksiyoncularının konukseverliklerini gözler önüne seren bir fuar” dedi.

Contemporary İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli, resepsiyona katılan konuklara, İstanbul’da yapılacak fuara ilişkin ayrıntılı bilgiler içeren İngilizce bir tanıtım konuşması da yaptı.

Akbank Sanat ana sponsorluğunda düzenlenen, 12. yılında da Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen çağdaş sanat galerilerini ve eserlerini Eylül ayının ikinci haftasında İstanbul’da bir araya getirecek olan Contemporary İstanbul, geçtiğimiz yıl 20 ülkeden toplam 70 sanat galerisi, 520 sanatçı, 32 tasarımcı, 8 sanat kurumu ve 6 sanat girişimcisini izleyiciyle buluşturdu, beş günde 90 bin sanatseveri konuk etti.

Esin kaynağın eşsiz bir coğrafi ve sanatsal konuma sahip olan İstanbul’dan alan Contemporary Istanbul, Türkiye, Kafkaslar, Karadeniz ve Orta Doğu’nun yanı sıra Avrupa, Amerika ve Asya’nın en önemli galerilerini, sanatçılarını ve koleksiyoncuların bir araya getirerek, sanatseverlerin sanat dünyasının farklı üretimlerini derinlemesine keşfetmesine olanak sağlıyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.