Home » Featured » El Nusra Türkiye Sınırına Yaklaştı

El Nusra Türkiye Sınırına Yaklaştı

27osoKobani’de IŞİD kuşatması devam ederken El Kaide’nin Suriye kolu El Nusra, Hatay’ın Cilvegözü sınır kapısının karşısındaki Bab el-Hava sınır kapısına dayandı. Washington Post gazetesi ise ABD yönetiminin El Nusra’yı vurmayı tartıştığını iddia etti

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), El Nusra Cephesi’nin Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket eden Suriye Devrimciler Cephesi’nin (SDC) kontrolündeki İdlib’teki Cebel Zaviye bölgesinin büyük kısmını kontrol altına aldığını açıkladı. Cebel Zaviye’yi kontrol eden El Nusra Cephesi, Hatay’ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı’nın karşısındaki Bab el-Hava sınır kapısına baskıyı da arttırdı. İdlib ve Halep’teki muhaliflere ikmal yapılması için kritik önemdeki kapı şu anda El Nusra Cephesi’yle birlikte hareket eden İslami Cephe tarafından kontrol ediliyor.

Washington Post gazetesi, ABD yönetiminin El Nusra’yı vurmayı tartıştıtığını ileri sürdü. Haberde üst düzey bir ABD’li yetkilinin “Geçişin (Bab el-Hava) açık kalmasını istiyoruz”sözlerine yer verildi. Son on gündür İdlib ve Hama’da El Nusra’yla çatışan SDC, ABD yapımı TOW tanksavar füzeleri alan gruplardan biriydi. Bu silahların sağlandığı bir diğer grup olan Hareket Hazm’ın da El Nusra’ya ‘tek kurşun atmadan teslim olduğu’ iddia ediliyor. ABD’nin IŞİD’e karşı oluşturmayı planladığı ‘ılımlı’ güçte, Hareket Hazm’ın da yer alacağı iddia ediliyordu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.