Home » AMERIKA » Federal Yargıç Trump’ın Yedi Ülke İçin ABD’ye Giriş Yasağını Bozdu

Federal Yargıç Trump’ın Yedi Ülke İçin ABD’ye Giriş Yasağını Bozdu

New York Federal Mahkemesi ABD Başkanı Trump’ın bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ABD’ye girişlerine kısıtlama getiren kararnamesini geçici olarak askıya aldı. Havalimanlarında alıkonulanlar ülkelerine gönderilmeyecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı kararnameyle bazı Müslüman ülke vatandaşlarının ülkeye girişlerine ve havayolu şirketlerince uçuşlarına izin verilmeyen yolcuların protesto ve şikayetleri sonuç verdi.

New York Federal Mahkemesi kararnameyi geçici süreyle askıya aldı. Yargıç Ann Donnelly, sınırdışı kararının “onarılmaz bir zarara” neden olabileceği gerekçesiyle ABD’ye girişlerine sınırlama getirilen ülkelerin vatandaşlarının geçici olarak ABD’de kalması yönünde karar verdi. ABD’nin tamamında geçerli olan karar kararname nedeniyle ABD havalimanlarında gözaltına alınan ve aktarmalı uçuşlar için transit bölgeyi terk etmesine izin verilmeyen tüm yolcuları kapsıyor.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın verilerine göre, kararnamenin yürürlüğe girdiği ilk 23 saat içinde ABD havalimanlarına iniş yapan yolcuların sayısı 109. Mahkemenin kararı tüm bu yolcular için geçerli olacak.

İç Güvenlik Bakanlığı mahkeme kararının Beyaz Saray’ın Müslüman ülke vatandaşlarına getirdiği seyahat yasağını bütünüyle etkilemediğini duyurdu. Açıklamada hükmün sadece geri dönüşlerinde yeni güvenlik sürecinden etkilenen küçük bir yolcu grubuna yönelik olduğu ifade edildi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın imzaladığı “ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlığını taşıyan kararname, yedi Müslüman ülkenin (Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye, Yemen) vatandaşlarına üç ay boyunca vize verilmemesini öngörüyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.