Home » Featured » HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Gözaltına Alındı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Gözaltına Alındı

Halkların Demokratik Partisi Kars Milletvekili ve Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen Ankara’da gözaltına alındı.

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen Twitter hesabından Ankara Esenboğa Havalimanı’nda gözaltına alındığını duyurdu. Bilgen İstanbul’a gitmek için havalimanına geldiğini ve Diyarbakır’a götürüleceğini söyledi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında cuma akşam saatlerinde HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş ve HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya gözaltına alınmıştı. Cumartesi günü de HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan gözaltına alındı. Her üç milletvekili de tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hâkimliğine sevk edildi ve hâkim tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

HDP milletvekillerine açılan soruşturmanın 6-7 Ekim Kobani protestoları sırasında çıkan olaylarla ilgili olduğu belirtiliyor. Tutuklu HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da aynı davadan dolayı yargılanıyor.

6-7 Ekim 2014 tarihinde başta Diyarbakır olmak üzere birçok ilde yüzlerce kişi sokaklara çıkmıştı. İnsan Hakları Derneği’nin raporuna göre bu eylemlerde 51 kişi hayatını kaybederken 600’den fazla insan yaralandı.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında düzenlenen iddianamede bu olayların meydana gelmesinde yaptığı açıklamaların etkili olduğu ileri sürülüyor ve “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik“, “halkı kanunlara uymamaya tahrik“, “terör örgütü propagandası” gibi çeşitli suçlardan hakkında 43 yıldan 142 yıla kadar hapisle cezalandırılması isteniyor.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.