Home » Featured » Ilıcak ve Altan Kardeşlere Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi

Ilıcak ve Altan Kardeşlere Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi

Aralarında Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Ekrem Dumanlı’nın da olduğu 16 kişi hakkında savcılık üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Yazar Ahmet Altan, Prof. Dr. Mehmet Altan, gazeteci Nazlı Ilıcak ve kapatılan Zaman Gazetesi’nin eski genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı‘nın da aralarında olduğu 17 şüpheli hakkında darbe girişimine iştirak ettikleri iddiasıyla başlatılan soruşturma tamamlandı. Savcı bu dört ismin de dâhil 16 şüpheli hakkında üçer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

Doğan Haber Ajansı’nın haberine göre iddianamede Ahmet Altan, Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak’ın 15 Temmuz darbe girişimini önceden bildikleri ve darbe girişimine zemin hazırlayan söylem ve propagandalarda bulundukları iddia edildi. Üç isim hakkında “Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme“, “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs etme” ve “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçlarından 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep edildi. Üç yazarın ayrıca “silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçundan ayrıca 7 buçuk yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmaları istendi.

Dumanlı, Uslu ve Opçin’e örgüt yöneticiliği suçlaması

Firari şüpheliler Ekrem Dumanlı, eski Taraf yazarı Emre Uslu ve yazar Tuncay Opçin hakkında ise darbeye teşebbüs suçundan üçer kez ağırlaştırılmış müebbet, “silahlı terör örgütü yönetici olmak” suçundan da ayrıca 15 yıldan 22,5 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Uslu hakkında ayrıca “halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme” suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu Savcısı Can Tuncay tarafından hazırlanan iddianame 6’sı tutuklu, 1’i tutuksuz, 10’u firari olmak üzere 17 şüpheli hakkında düzenlendi. Darbeye teşebbüs suçundan üçer kez ağırlaştırılmış hapis cezası istenen diğer isimler şöyle: Kapatılan Samanyolu televizyonunun Washington temsilcisi firari şüpheli Şemseddin Efe, kapatılan Today’s Zaman gazetesinin eski genel yayın yönetmeni firari şüpheli Bülent Keneş, Profesör Osman Özsoy, kapatılan Zaman gazetesinin İsrail muhabiri firari şüpheli Abdulkerim Balcı, gazetesinin genel yayın yönetmen yardımcısı firari şüpheli Mehmet Kamış ile gazetesinin yöneticilerinden Faruk Kardıç, gazetenin görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı, Polis Akademisi’nde öğretim görevlisi olan Şükrü Tuğrul Özşengül, kapatılan Zaman gazetesinin marka müdürü Yakup Şimşek ve gazetenin kültür sanat sayfasında çalışan Ali Çolak.

İddianamede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı ve 65’inci hükümet suçtan zarar gördükleri gerekçesiyle davacı olarak yer aldı.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.