Home » AMERIKA » Trump’tan Müslümanların Girişine Kısıtlama

Trump’tan Müslümanların Girişine Kısıtlama

ABD Başkanı Donald Trump, ülkeye mültecilerin ve Müslümanların girişinine büyük ölçüde kısıtlamalar getirdi. Buna göre ülkeye 120 gün boyunca mülteci kabul edilmeyecek, 90 gün boyunca bazı Müslümanlara vize verilmeyecek.

ABD Başkanı Donald Trump, imzaladığı son başkanlık kararnamesiyle Suriyeli sığınmacıların kabulünü ikinci bir emre kadar durdurdu. Müslüman ülkelerden sığınmacıların girişini de geçici olarak yasakladı.

Ulusu yabancı teröristlerin ülkeye girişinden koruma” başlığını taşıyan kararname, ayrıca yedi Müslüman ülkenin vatandaşlarına üç ay boyunca vize verilmemesini öngörüyor. Buna göre, Irak, İran, Libya, Somali, Sudan, Suriye ve Yemen vatandaşlarının önümüzdeki üç ay boyunca ABD’ye girişine izin verilmeyecek. Diplomatlar ve uluslararası kuruluşlarda çalışanlar ise bu uygulamanın dışında tutulacak.

ABD’nin yeni Savunma Bakanı James Mattis’in yemin töreninin ardından Pentagon’da imzalanan “Yabancı Teröristlerin Birleşik Devletler’e Girişinden Ulusun Korunması” başlıklı kararname ile:

– Sığınmacı Kabul Programı’nda (USRAP) gerekli değişiklikler yapılana kadar Suriyeli sığınmacıların ülkeye girmesi durduruldu,

– Terörle bağlantılı bazı Müslüman ülkelerden sığınmacı kabulü 90 günlüğüne askıya alındı,

– Tüm mültecilerin Amerika’ya girişi 120 gün boyunca askıya alındı. Hali hazırda onaylanan mülteciler için ek güvenlik taraması istendi.

Öte yandan Trump katıldığı bir televizyon programında, Ortadoğu’dan gelecek Hıristiyan sığınmacılara öncelik verileceğini de açıkladı.

Kararnamaye uluslararası arenada ilk tepki İran’dan geldi. Tahran yönetimi, ülkeye ABD vatandaşı girişini yasaklayacağını duyurdu. Yapılan açıklamada, kararnamenin Müslüman dünyasına hakaret olduğu ifadeleri yer aldı.

Donald Trump, seçim kampanyası boyunca Müslümanların ABD’ye girişine kısıtlama vaadinde bulunmuştu.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.