Home » Featured » Yorum: 2015 Kavuşmalar Yılı Olsun…

Yorum: 2015 Kavuşmalar Yılı Olsun…

5278-mtevfik-koymen-kavusmak-6107-950pxAile fertlerinden veya akrabalardan birinin bulunmadığı bir ülkede yaşarken, misafir ağırlamak evlerde bayram havası estirir. Özellikle ağırlanan kişi anneniz ise bu çok daha önemli olur.

Çocukların büyük bir heyecanla bekledikleri yayaları (Ermenicede büyük anne) iki aydır bizlerle beraber. Annemle olmak benim için ne kadar önemli ise, çocuklar için de o kadar özgürlük anlamına gelir. Çünkü yayanın bizlerle olması; nutellalı ekmek dilimlerinin her sabah sofrada hazır bulunması, istedikleri an pilav pişirmeye hazır birinin olması, benim kurallarımın çok rahat kırılıyor olabilmesi, işlerine gelmeyen bir talep karşısında hayır diyebilip, ihtiyaç anında koşup atlayabilecekleri bir kucağın olması, anlayacağınız kurallarımın ters yüz edilip, şımarıp, şımartılabilmeleri demektir. Her ne kadar zaman zaman kızsam da sadece kısa aralıklarla şımarabilen ve yalnız büyüyen çocuklarımın, gözlerindeki zafer pırıltılarını görmek, beni de mutlu ediyor.

Annem evin havasını değiştirdiği gibi televizyon kanallarımızı da değiştirir. Çünkü artık evimizde Türk dizileri konuşulur olur, müzik, hava durumu, haber programları tamamen Türk kanallarına odaklanır. Kendisiyle bir gün Türk dizisi izlerken bir hikaye anlatıldı: Tilki bir sürüde önce bir koyunu gözüne kestirir. Ardından o koyuna bir çizik atarak yaralar ve inine geri döner. Çünkü bilir ki koyun, onu inine kadar takip edecektir. Böylece tilki hem çoban ile hem de sürüyü koruyan köpeklerle uğraşmaktan kurtulup, mücadele etmeden koyunu avlar. Ardından şöyle bir açıklama gelir: ‘’Bizler acılarımızın peşinden gideriz’’. Sonu istediğimiz şeklide olmasa dahi bizler acılarımızın peşinden gidiyoruz.

2015 yılı kavuşmalar yılı olsa; yalnızlar, sevgililer, dostlar, aileler, sevdikleriyle kavuşup kucaklaşsalar… Kucaklaşmak dokunmaktır, gözlere bakabilmek, koklamak, dinlemek, ağlayabilmektir. Barışın vazgeçilmez şartıdır, kucaklaşmak. Acılarının peşinden gidenlere kavuşmak, yem olmak değil barış tohumu ektirebilmek olsa ve insanlar sevdikleriyle, atalarıyla 2015’te kavuşabilseler…

Juliet Inan, New York

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.