Home » Featured » Yorum: ABD Gezisine Egemen Bağış da Gidiyor mu?

Yorum: ABD Gezisine Egemen Bağış da Gidiyor mu?

egemen_bagis_tartismaya_gerek_yok_ak_partinin_reisi_belli_h18147Recep Tayyip Erdoğan bugün nükleer zirveye katılmak için Washington’a gidiyor.
ABD Başkanı Barack Obama bütün ısrarlara rağmen Erdoğan’a ikili görüşme için randevu vermedi.
Washington’a çok yakın mesafedeki Maryland eyaletinde Erdoğan’ın yapacağı cami açılışına Obama’nın katılmayacağı da kesinleşmiş.
Zirve sırasında Obama’yla ‘ayaküstü‘ birkaç dakikalık buluşma ayarlayıp, basına ‘ikili görüşme‘ gibi servis etmek için çabalarını sürdürüyorlarmış.
***
Obama görüşmesi yerine, Erdoğan’ın programına ABD’deki Yahudi kuruluşlarının temsilcileri ile toplantı konulduğu söyleniyor.
Erdoğan’ın dört günlük ziyareti sırasında kamuoyu önünde soru yanıtlayabileceği tek toplantı ise Brookings Enstitüsü’nde yapacağı konuşma olacak.
Tayyip Erdoğan’ı özellikle Reza Zarrab konusunda ‘rahatsız edebilecek‘ soruların gelmemesi için Enstitü ile ‘pazarlık‘ ediliyormuş.
***
Recep Tayyip Erdoğan’a ABD gezisi sırasında ‘hakiki‘ soruların sorulup sorulmaması, bunun ayarlanıp ayarlanmaması fazla da önemli değil…
Çünkü ‘hakiki’ sorular, Zarrab için hazırlanan Bharara’nın iddianamesinde var.
Tolga Tanış’ın önceki gün iddianamenin detaylarına projektör tuttuğu yazısında çok hayati bir ayrıntı vardı:
Diğeri de 774879 sicil kodlu, 26 Nisan 2011’de kurulmuş MS Uluslararası Enerji Yatırım A.Ş. Aliabadi’yle birlikte Musa Refan’ın da yönetim kurulu üyesi gözüktüğü MS’de diğer ortak kim?
Meşhur Sıtkı Ayan. Som Petrol’ün sahibi.
17 Aralık 2013 operasyonları başlamadan bir gün önce, 16 Aralık’ta Türk Hükümeti’nin verdiği, cumhuriyet tarihinin en büyük ikinci yatırım teşvikini alan ve o dönem 11,5 milyar liraya İran doğalgazını Almanya’ya taşıyacak bir petrol boru hattı inşa edeceğini duyuran işadamı.
***
Sıtkı Ayan‘ı merak mı ettiniz, hemen Google’a girin, bu adı yazın…
Karşınıza çıkacak olan Youtube konuşmalarına özellikle kulak verin…
İddianamedeki detayların hayatiyetini, daha doğrusu kodlarını o zaman çok daha iyi anlamak mümkün olacak… Siyasal İslamcı bir kör açlığın pişkin utanmazlığına da şahit olacaksınız.
***
Bu arada, havuz medyasının Reza Zarrab‘ın ABD’deki durumundan duyduğu endişe ve yalanları da çok eğlendirici…
İnsana onurunu böylesine çiğneten nasıl bir açlık ki…
Obama ikili görüşmeyi neden onca ısrara rağmen kabul etmedi bunu sormak yersiz ama eğlenmek için dalkavuk takımına şöyle bir soru sorulabilir:
Cumhurbaşkanı seçimi ertesinde Erdoğan’ın yanı başında yer alan, çeşitli toplantılarda gene Erdoğan tarafından zorla aile fotoğrafında yer alması sağlanan ve son Amerika gezilerinde de heyete dâhil edilen Egemen Bağış da bugünkü heyette yer alıyor mu acaba?
Zarrab’ın durumu malum…
Alıyor ise çok heyecanlı…
Almıyorsa neden?
***
İçerdeki sefil yalanlarla iş yürüse Zarrab ABD’de sanık olmazdı…
Anlamazdan geliyorlar ama suç volümü artıkça sanık olma ihtimali daha süratle artmakta.

Mehmet Altan

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.