Home » AMERIKA » Yorum: Trump döneminin ilk skandalı AKP bağlantılı mı çıkacak?

Yorum: Trump döneminin ilk skandalı AKP bağlantılı mı çıkacak?

90ABD Başkanlığına seçilen Cumhuriyetçi Donald Trump’ın güvenlik ve istihbarat başdanışmanı emekli korgeneral Michael Flynn Washington’ın siyasi analiz sitesi The Hill için kaleme aldığı yazısında Fetullah Gülen hakkında çok ağır bazı ifadeler kullanmıştı.

Flynn, seçimden bir gün önce 8 Kasım’da yazdığı yazıda Gülen’i AKP hükümetine çok yakın argümanlarla anlatmış, ABD’nin Gülen’e sığınak olmaması gerektiğine de işaret etmiş, “arka bahçemiz Pensilvanya’ya rahatça yerleşmiş olan bu maskeli terör ve istikrarsızlık kaynağı tarafından Washington’ın gözü boyanırken NATO müttefikimiz Türkiye’ye engel olmak mantıksızdır. Türkiye’nin bakış açısıyla Washington, Türkiye’nin Usame bin Ladin’ine sığınak oluyor. 11 Eylül’den sonra Usame bin Ladin’in Türkiye’de güzel bir köyde yaşadığını ve aynı anda da Türk vergi mükelleflerinin vergileriyle fonlanan 160 okulu işlettiğini öğrenseydik ne yapardık?” yorumunu yapmıştı. Yazı son iki gün içinde Türkiye’de gündem olmuştu. Bir sonraki Trump yönetiminde Beyaz Saray’daki en önemli iki pozisyondan biri olarak bilinen başmüşavir (chief-of-staff) olarak atanması beklenen Flynn’in bu yazısı, Gülen’in kaderi ve ABD’de yaşama koşulları adına oldukça dikkat çekici bir çıkış olarak görülmüştü.

Flynn, AKP Hükümetine Yakın Şirketten Para Aldığı İddiaları

Bu yazının yayınlanmasından üç gün sonra ise ABD’nin muhafazakar ve Cumhuriyetçi Partiye yakınlığıyla bilinen the Daily Caller isimli haber sitesinde Chuck Ross tarafından yazılan bir haber, Flynn’in sahibi olduğu Flynn Intel Group’un bir Hollanda şirketi olan Inovo BV tarafından ABD Kongresinde lobi yapması için tutulduğunu ortaya çıkardı. Inovo BV isimli şirketin kurucusu ve 2009 yılına kadar CEO’su ise Ekim Alptekin’in olduğu yine aynı haber sitesi tarafından yazıldı. Alptekin Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) başkanı ve aynı zamanda Türk-Amerikan İş Konseyi (TAIK) başkanı. Son yıllarda hükümete yakınlığıyla biliniyor. The Daily Caller’da ayrıca Türkiye’de ilk kez 9 Kasım günü Tarafsız Bölge programında Ekim Alptekin tarafından Flynn’in the Hill’e yazdığı yazısını duyurduğunu eklemiş. (Alptekin’e konuyla ilgili soruları email ile gönderildi.)

The Daily Caller muhabiri, Kongre’ye sunulan raporda Inovo BV’nin isminin yazıldığını ama bu şirketle ilgili herhangi bir ismin yazılmadığını, kendisinin Ekim Alptekin ismine ulaştığını belirtiyor.

Flynn’in seçimden bir gün önce yazdığı yazıda kendisine Türkiye lehine lobi yapmak üzere para ödendiğine dair bir açıklama yapması ABD’de geleneklere uygun olacaktı. The Hill veya diğer gazetelerde fikir, politika yazıları kaleme alan kişilerin, yazdıkları konu ile ilgili herhangi bir çıkar ilişkisinde olup, olmadığını açıklamaları gerekiyor. Böylece okuyucuların yazıyı daha sağlıklı değerlendirmelerinin yolu açılıyor. Bu tür bir ilişkide olanların yazının sonunda veya başında bu bağını açıkça yazması gerekiyor. Flynn’in hiçbir şekilde bu bağını yazmamasının ne tür bir sonucunun olacağı bilinmiyor.

8 ay önce Türkiye’yi eleştirirken bu kez Türkiye’yi aynı konuda övmüş

Mike Flynn bunların yanısıra 8 Kasım günü yazdığı yazıda Türkiye’nin IŞİD’e karşı ABD’nin ‘’en güçlü müttefiği’’ olduğunu kaydederken, 2016 yılının Ocak ayında ise Seymour Hersh’e Türkiye’nin yabancı savaşçıların ve silahların sınırı geçerek Suriye’ye geçmesini durdurmak için pek birşey yapmadığını, tam tersine ‘’Suriye içinde IŞİD büyürken diğer tarafa baktığını’’ söylemiş. Aynı konuda Türkiye’yi hiçbir şey yapmamakla suçlayan Flynn’in, yakın zamanda Türk hükümetine yakın bir şirket tarafından tutulduktan sonra Türkiye’yi ‘IŞİD‘e karşı en güçlü müttefik’ olarak övmesi dikkat çekiyor.

Ekim Alptekin’den Açıklama Var

Mike Flynn’in grubunun INOVO BV’nin kendi şirketi olduğunu ve Mike Flynn’in şirketini kiraladığını doğruladı ama yazının kendisi için de bir sürpriz olduğunu kaydetti. Alptekin şu açıklamayı gönderdi: ”INOVO BV 2005’den beri değişik alanlarda faaliyet gösteriyor. Şahsımın yada INOVO dahil şirketlerimin ABD yada Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarıyla herhangi bir ticari ilişkisi bulunmamaktadır. Uzun yıllar önce ABD Temsilciler Meclisinde çalışmış biri olarak Kongre lobiciliğine önem verdiğim senelerdir bilinmektedir. Bu çerçevede yıllardır Kongre angajmanı ve Türk Amerikan sivil toplum girişimlerini desteklemekteyim. İNOVO tarafından yürütülen lobi çalışmaları da ilgili yönetmelikler doğrultusunda kamuoyuna açıktır.” açıklamasını yaptı.

Alptekin, Flynn’in yazdığı yazının kendilerinin onunla yapılan lobicilik anlaşması ile ilgili olmadığını düşünüyor. ”Yazi lobici kimligi ile yazildiysa INOVO uzerinden olmadi. Bende oyle bir bilgi yok. Yazi benim icin de surpriz idi. Inovo anlasmasi cercevesinde Mike Flynn’in herhangi bir sahsi aksiyon ya da PR taahhudu yok. Baska bir lobbying boyutu oldugunu da düşünmüyorum. O gun oyle birsey yapmak gercekten sacma. Daha once (Trump’ın dış politika danşmanı) Phares de iktidara gelince ilk bakacagimiz dosyalar arasinda feto var dedi. Trump admin politikasi isareti veriyorlar.

Ilhan Tanir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.